fbpx

Lasīšana 5 soļos

Noteikti daudzi skolotāji ir iedevuši saviem skolēniem garus ieteicamās literatūras sarakstus, ar ko jātiek galā vasarā. Un daudzi vecāki ar šausmām domā, kā ar šo neiedomājami grūto uzdevumu tikt galā, jo lolojums mūk no grāmatas kā velns no krusta. Skolā tam ir dažādi risinājumi. Es gadu gaitā esmu izstrādājusi savu 5 soļu sistēmu, kas man darbojas vislabāk. Ar to varu īsumā padalīties, jo šī problēma skar daudzus.
 
1. Brīva izvēle. Ar varu uzspiest grāmatu ir tas pats, kas ar varu uzspiest ēdienu. Tas izraisa tikai riebumu. Grāmatu var mainīt kaut katru dienu, kaut ik pēc dažām minūtēm. Nepatīk? Ņem citu, meklē, izvēlies!
2. Nepārslogot! Bērnam jālasa dienā tik minūtes, cik viņam gadu, vienalga – pirmklasnieks vai students. Lai noliek priekšā labi redzamu pulksteni, bet bez skaņas signāla. Tad var redzēt ka šīs šausmas drīz beigsies, bet nekas netraucēs, ja lasītājs netīšām aizrāvies.
3. Regularitāte. Tas jādara katru dienu. Ja nākas kādu izlaist, tas jāatstrādā nākamajā. Dažreiz (patiesībā agri vai vēlu) atskanēs izmisis bļāviens: “Mammu, es netīšām izlasīju 10 minūtes vairāk! Var, es tad rīt nelasīšu?” Nevar. Pats vainīgs, ka nesekoji pulkstenim.
4. Mūsdienu bērni ir citādi. Ja mums tajā vecumā patika tādas un tādas grāmatas, tas nenozīmē, ka arī mūsu bērniem būs tāpat. Pilnīgi iespējams, ka vidusskolniekam būs jāsāk ar “Trim sivēntiņiem” vai pat “Pifa piedzīvojumiem”.
5. Izrādīt patiesu interesi par šo procesu un tā rezultātiem, pārrunāt izlasīto. Nelikt atstāstīt vai ko rakstīt.
Un tad, kad vēlamais rezultāts sasniegts, tas ir, bērns (arī studenta vecumā) lasa Ar prieku un vairs neskatās pulkstenī, tādus draudus kā “es tev atņemšu grāmatu” vai “neļaušu lasīt” lietot reti.
 

Lai nelasītājiem būtu vieglāk pāriet no bērnu literatūras uz nopietnākām grāmatām, esmu uzrakstījusi grāmatu, kurā ir nedaudz fantastikas. Tā aizrauj pasaulē, kura ir tik tuvu mājām – tepat Latvijā. Cilvēki ir pazuduši un elektrības vairs nav. Ko nu?

Skolēniem, pedagogiem un vecākiem, ja pusaudzim vai jaunietim dzīvē radušās grūtības, ja paši meklējat ceļu uz laimīgu un apmierinātu dzīvi, ja vēlaties sasniegt kādu noteiktu mērķi, šī grāmata būs jūsu padomdevējs, labākais draugs un palīgs.

Dalies ar saviem draugiem spiežot uz vēlamās ikonas zemāk

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
Share on twitter

Praktisko?

Nupat radioziņās dzirdēju par skolēnu aptauju: bezmaz vai visi gribot, lai māca vairāk reālu, praktisku, dzīvē noderīgu lietu. Hmmm…Jā, protams, vajadzīgas tās ir, BET:1) šo

Turpināt lasīt »

Kā es iepazinos ar utīm

Vēl viens stāsts no aizvēstures. Te viss bija citādi. Daudzi uz darbu regulāri gāja piedzērušies. Protams, ka vairums dzīvoja diezgan trūcīgi, kolhozs nevarēja ne maksāt lielas

Turpināt lasīt »

Ko piedāvā Skolotāja Māra Ozola? Spied uz attiecīgās bildes, lai uzzinātu vairāk