fbpx
Search
Close this search box.

Par krievu valodu

Viņdien dabūju pa mizu no radinieces. Kā es tā esot varējusi – rakstīt internetā muļķības, ka skolā jāmāca krievu valoda. Visā pasaulē tak tagad krievu valodu aizliedzot, un krievi tak savlaik ar latviešiem izdarījušies tā un šitā. Nekāda sakarīgā saruna mums nesanāca. Patiesību sakot, tas nebija raksts, bet intervija, un daļa komentāru tāpat bija tālu no loģiskiem argumentiem. Drusku papildināšu savu domu izklāstu.
1. Pabrīnījos, ka radās iespaids – daudzi interviju nemaz nav pa īstam izlasījuši, paķerts tikai kāds vārds vai teikums un tad apdziedāts vai aplamāts, līdz būtībai nemaz netiekot.
2. Nereti palaista garām jautājuma patiesā būtība: pašlaik tik ļoti trūkst valodu skolotāju, ka četros gados neredzu nekādu iespēju tos sadabūt, kur nu vēl nez no kurienes izraut kvalificētus Eiropas valodu speciālistus vai visu Latvijas skolu vajadzībām. Tad jau valdībai un ministrijai jāķeras pie Harija Potera cienīgām burvestībām.
3. Esmu mācījusies vairākas valodas, Jā, arī krievu. Dažkārt savā runā iemetu pa teicienam vai vārdam no tām – tāpat, joka pēc vai lai nebūtu vienmuļi. Gadās arī pa vārdam franču (ko nekad neesmu mācījusies) vai latīņu valodā (ko esmu gandrīz aizmirsusi), bet protams, vācu, angļu vai krievu valoda gadās biežāk. Nešķiet gan, ka mana dzimtā latviešu valoda no tā ciestu.
4. No maniem četriem bērniem divi vecākie ir mācījušies krievu valodu, divi jaunākie – nav. Neliekas gan, ka pēdējie ar to būtu kaut ko ieguvuši, drīzāk gan otrādi. Vecākajiem ir lielāks vārdu krājums, jo tie vairāk lasa, protams, latviski.
5. Mūsdienās daudzi vecāki izvēlējās saviem bērniem krievu valodu kā otro, ko paši prot labāk. Diemžēl daudziem to ir daudz grūtāk apgūt, tāpēc paskaidroju, kādā secībā valodas būtu vieglāk apgūt.
6. Nez, vai ir saprātīgi tiešā tēmējumā doties uz nākamo grāvi. Nekur neizbēgsim ne no savas ģeogrāfijas, ne vēstures. Vectēvs, kas mani audzināja, pateica stingri (kā parasti to nedarīja), ka krievu valoda jāmācās. Es viņam piekrītu.
7. Latvija ir demokrātiska valsts, un neviens man nenoteiks, ko runāt vai rakstīt. Ja kāds vēlas loģisku diskusiju, piekritīšu ar prieku.

Dalies ar saviem draugiem spiežot uz vēlamās ikonas zemāk

Skolotāja Māra Ozola portrets nopietna

Pēdējais ierakums

Es esmu pēdējais ierakums. Pēdējais bastions. Aiz manis vairs nav nekā.Tikai es varu iemācīt to, kas ģimenē palicis neiemācīts. Tikai es varu viņiem pavērt acis,

Turpināt lasīt »

Pēc izlaiduma

Izlaidumi paskrējuši. Arī pie mums – izlaidumi kā jau izlaidumi, ja vien neskaita to, ka nav zināmi eksāmenu rezultāti (manuprāt, absurds, bet lai nu būtu,

Turpināt lasīt »
Skolotāja Māra Ozola brīnās

Par padomju laikiem

Šorīt internetā izlasīju par padomju laikiem – cik tad bija labi un skaisti. Arī bildītes glītas. Jā, mūsu bērnība un jaunība visiem rādās gaišākās krāsās.

Turpināt lasīt »

Ko piedāvā Skolotāja Māra Ozola?

Apskati arī jaunākās grāmatas!

 • Anšlava Eglīša meklējumos grāmatas vāks
  Grāmatas

  Anšlava Eglīša meklējumos

  Now you can buy my book about Anšlava Eglīti directly from us. In it, I write my experiences and reflections, how I learned about Anšlava Eglīti and how his memory was kept in the vicinity of Inciems until that moment.

  6,00 Pievienot grozam
 • Aksesuāri

  Īsa pamācība lasīšanā + plakāts

  Komplektā saņem plakātu un uzlīmes no “Atbildīgais.es”, kas veicinās lasīšanas ieraduma veidošanu. Plakāta ar uzlīmēm izmantošana veicina labu ieradumu nostiprināšanu jautrā veidā.

  14,50 Izvēlieties
 • Grāmatas

  Īsa pamācība lasīšanā

  Vai bērns mūk no grāmatas gluži kā sists? Kā paskaidrot bērnam, kāpēc lasīt ir labi, svarīgi, vajadzīgi un aizraujoši? Kā panākt, ka bērns ar prieku ķeras pie grāmatas un kļūst aizvien patstāvīgāks šajā nodarbē?

  9,99 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Protu, protu rakstīt 1. daļa

  Lielais špikeris latviešu valodas pareizrakstībā, kas paredzēta ašai acs iemešanai, lai vieglāk un ātrāk saprast un uztvert latviešu valodas vārdu pareizrakstību.

  15,00 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Ala. Cietoksnis.

  Autora izdevums sen iemīļotajām Latvijas fantastikas grāmatām “Ala” un “Cietoksnis” tagad ir ieguvis jaunu izskatu vienā grāmatā ar māsas Valentīnas zīmējumiem.

  12,00 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Es vairs nebēgu pa sapņiem

  Biogrāfisks trilleris – Holivudas filmu cienīgs skolotājas dzīves stāsts. Grāmata sniedz pārliecību, ka arī no trakākajām situācijām ir iespējams izbēgt.

  9,50 Pievienot grozam