fbpx
Search
Close this search box.

Par grāmatu izvēli

Mana vecuma cilvēki labi atceras skolas obligāto literatūru. Tā tiešām bija obligāta – jālasa, un viss. Vai visi izlasīja? Protams, ne. Vai visu izlasīja? Arī ne. Es pati “Zaļo zemi” ņēmu cauri ar prieku, bet Lāča “Vētra” un Sakses “Pret kalnu” izrādījās nepārvarami šķēršļi. Ne reizi vien esmu dzirdējusi bēdu stāstus par lasīšanas izraisītām ciešanām, par to, ka skolas laika pieredze izraisījusi riebumu pret to vai citu autoru vai pat pret lasīšanu vispār.
Vai mūsdienās daudz kas būtiski mainījies? Nu, ne vienmēr. Daudz dzirdēts, ka kolēģi uzliek par izlasāmu to vai citu grāmatu. Nereti tās ir visai apjomīgas. Slinkākie (kas tā parasti tiek saukti, īsts slinkums ir reta dabas parādība) vai lasīšanas prasmes pietiekami neapguvušie tad vienkārši atmet visam ar roku – lai notiek, kas notikdams. Čaklākie cīnās, zobus sakoduši, nereti pat riebumu pārvarēdami. Apzinīgie sauc palīgā vecākus vai citus radiniekus un kaut kā galā tiek. Cik no tā visa labuma – visai diskutējams jautājums. Ko tas dos, ja skolēns grāmatu gan izmocīs, bet turpmāk vairīsies no lasīšanas kā no uguns, šo bēdīgo pieredzi prātā turēdams?
Taču ir vēl viena lieta – pašu grāmatu izvēle. Protams, ir ļoti labi, ja skolēni lasa vērtīgas mūsdienu grāmatas un klasiku. Bet ja nu skolēns attiecīgajā brīdī grāmatai galīgi nav gatavs? Vienkārši nav vēl tiktāl izaudzis. Pagaidām. Bet uzdevums negaida.
Sakiet, lūdzu, kā lai palīdzu izmisušai vecmāmiņai, kura man jautā: kā paskaidrot tikko 8.klasi (tikai astoto!) beigušai vēl stipri bērnišķīgai meitenei romāna “Svina garša” problēmas cēloni? Teksts tika rūpīgi kopā izlasīts, par laikmetu izrunāts, nezināmie vārdi noskaidroti. Taču paskaidrot, kāda tieši operācija un kāpēc tika izdarīta galvenajam varonim un tieši kāpēc viņu nošāva – to vecmāmiņa, kautrīga būdama nespēja. Ko lai viņai saku?

Dalies ar saviem draugiem spiežot uz vēlamās ikonas zemāk

Skolotāja Māra Ozola ar grāmatu Ala Cietoksnis pie Turaidas skolas

Par naktspodiem

Vairs neatceros ne karavadoņa vārdu, ne laiku, ve valsti, kurā tas notika. Bet, atrazdamies svešā, okupētā zemē, viņš izdzirdējis par pretošanās kustību, vienam no padotajiem

Turpināt lasīt »

Atdodiet vārdus!

Kad un kas ļāva polit- un nepolitkorektumam uzvarēt veselo saprātu? Laikam jau mēs paši. Aiz bailēm, kautrības, vēlēšanās būt pareiziem un velnsviņzin kādiem vēl iemesliem.

Turpināt lasīt »

Ko piedāvā Skolotāja Māra Ozola?

Apskati arī jaunākās grāmatas!

 • Anšlava Eglīša meklējumos grāmatas vāks
  Grāmatas

  Anšlava Eglīša meklējumos

  Tagad pa tiešo no mums var iegādāties manu grāmatu par Anšlavu Eglīti. Tajā rakstu savu pieredzi un pārdomas, kā es uzzināju par Anšlavu Eglīti un kā viņa piemiņa līdz tam brīdim tika glabāta Inciema apkārtnē.

  6,00 Pievienot grozam
 • Aksesuāri

  Īsa pamācība lasīšanā + plakāts

  Komplektā saņem plakātu un uzlīmes no “Atbildīgais.es”, kas veicinās lasīšanas ieraduma veidošanu. Plakāta ar uzlīmēm izmantošana veicina labu ieradumu nostiprināšanu jautrā veidā.

  14,50 Izvēlieties
 • Grāmatas

  Īsa pamācība lasīšanā

  Vai bērns mūk no grāmatas gluži kā sists? Kā paskaidrot bērnam, kāpēc lasīt ir labi, svarīgi, vajadzīgi un aizraujoši? Kā panākt, ka bērns ar prieku ķeras pie grāmatas un kļūst aizvien patstāvīgāks šajā nodarbē?

  9,99 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Protu, protu rakstīt 1. daļa

  Lielais špikeris latviešu valodas pareizrakstībā, kas paredzēta ašai acs iemešanai, lai vieglāk un ātrāk saprast un uztvert latviešu valodas vārdu pareizrakstību.

  15,00 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Ala. Cietoksnis.

  Autora izdevums sen iemīļotajām Latvijas fantastikas grāmatām “Ala” un “Cietoksnis” tagad ir ieguvis jaunu izskatu vienā grāmatā ar māsas Valentīnas zīmējumiem.

  12,00 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Es vairs nebēgu pa sapņiem

  Biogrāfisks trilleris – Holivudas filmu cienīgs skolotājas dzīves stāsts. Grāmata sniedz pārliecību, ka arī no trakākajām situācijām ir iespējams izbēgt.

  9,50 Pievienot grozam