fbpx
Search
Close this search box.

Skatīties, redzēt, vērot

Ziemassvētki pagājuši, Jaungads klāt. Var pakavēties atmiņās un pārdomās. Šis tas noder arī šodienā.
Savlaik – pirms gadiem 10 – ar klasi svinējām Ziemassvētkus. Vairs neatceros, tā varēja būt kāda sestā vai astotā. Īsi sakot, pusaudži, ne vairs mazuļi. Gāja jautri, vakars, ārā tumšs. Kad devāmies mājup, laiks bija ļoti auksts. Tādā reizē zvaigznes ir īpaši lielas un spožas, it īpaši ārpus pilsētas. Parādīju dažus zvaigznājus, papriecājāmies par skaistumu. Un tad viens puika, priecīgi pārsteigts, teica: “Es nemaz nebiju pamanījis, ka tur tādas ir!” Nebija pamanījis…
Ir liela atšķirība starp vārdiem blenzt, skatīties, redzēt, vērot. Un mūsu, skolotāju, tiešais pienākums ir iemācīt šīs tik atšķirīgās darbības. Jā, tas prasa laiku. Protams, būs jāsastopas ar noraidījumu, pretestību, nievām. Nu, un tad? Tā ir dabiska pusaudžu reakcija.
Bieži skatāmies filmas, protams, lielākoties latviešu un tās, kuras šā vai tā saistītas ar mācāmo vielu. Vairums vidusskolēnu latviešu filmas nav redzējuši vispār un pēc tam brīnās, ka mēs protam tik augstu klasi rādīt. Bet viņi pirms tam ir jāsagatavo.
Visādas ņaudas par neinteresantumu un negribēšanu nav ņemamas vērā. Skaidri pasaku, ka mans pienākums ir mācīt, nevis izklaidēt. Neesmu nekāda vēderdejotāja. Paskaidroju, kādi būs uzdevumi, brīdinu par noteikumiem. Pastāstu, kam jāpievērš īpaša uzmanība – aktierspēlei, emociju izpausmei, iekšējai darbībai, vēstures atainojumam vai kam citam. Ja ne, viņiem liksies, ka filmā nekas nenotiek, jo raduši pie “bojeviku” trikiem un darbības. Pēc tam visbiežāk rakstām viedokli. Rezultāti reizēm pārsteidz, reizēm skumdina.
Ārkārtīgi svarīgi ir jau filmas gaitā skaidrot un komentēt, ja nepieciešams, arī uz brīdi pārtraukt skatīšanos, uzdot jautājumus utt. skolēni pierod un vēlāk bez komentāriem pat negrib skatīties. Protams, viņus mudinu arī jautāt. Iznāk tā kā ģimeniski, kad draudzīga ģimene kopīgi skatās filmu. Varbūt daru nepareizi, bet man patīk rezultāts.

Dalies ar saviem draugiem spiežot uz vēlamās ikonas zemāk

Par grāmatu izvēli

Mana vecuma cilvēki labi atceras skolas obligāto literatūru. Tā tiešām bija obligāta – jālasa, un viss. Vai visi izlasīja? Protams, ne. Vai visu izlasīja? Arī

Turpināt lasīt »
Skolotāja Māra Ozola aizdomīga skata portrets

Vēl par valodu.

Esmu slimnīcā.Manā palātā ir vēl viena tante.Viņa ir krieviete. Latviski nerunā, tikpat kā nesaprot.Viņai ir 94 gadi.Es cienīšu viņas sirmos matus. Mana mamma būtu jaunāka.Es

Turpināt lasīt »

Atkal

Atkal zobens pacēlies pār dažām skolām, šoreiz Kurzemes pusē. Aizķēra, jo vienā no tām savlaik esmu strādājusi. Laikam vēršot ciet. Nē, vēl jau nekas neesot

Turpināt lasīt »

Ko piedāvā Skolotāja Māra Ozola?

Apskati arī jaunākās grāmatas!

 • Anšlava Eglīša meklējumos grāmatas vāks
  Grāmatas

  Anšlava Eglīša meklējumos

  Now you can buy my book about Anšlava Eglīti directly from us. In it, I write my experiences and reflections, how I learned about Anšlava Eglīti and how his memory was kept in the vicinity of Inciems until that moment.

  6,00 Pievienot grozam
 • Aksesuāri

  Īsa pamācība lasīšanā + plakāts

  Komplektā saņem plakātu un uzlīmes no “Atbildīgais.es”, kas veicinās lasīšanas ieraduma veidošanu. Plakāta ar uzlīmēm izmantošana veicina labu ieradumu nostiprināšanu jautrā veidā.

  14,50 Izvēlieties This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
 • Grāmatas

  Īsa pamācība lasīšanā

  Vai bērns mūk no grāmatas gluži kā sists? Kā paskaidrot bērnam, kāpēc lasīt ir labi, svarīgi, vajadzīgi un aizraujoši? Kā panākt, ka bērns ar prieku ķeras pie grāmatas un kļūst aizvien patstāvīgāks šajā nodarbē?

  9,99 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Protu, protu rakstīt 1. daļa

  Lielais špikeris latviešu valodas pareizrakstībā, kas paredzēta ašai acs iemešanai, lai vieglāk un ātrāk saprast un uztvert latviešu valodas vārdu pareizrakstību.

  15,00 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Ala. Cietoksnis.

  Autora izdevums sen iemīļotajām Latvijas fantastikas grāmatām “Ala” un “Cietoksnis” tagad ir ieguvis jaunu izskatu vienā grāmatā ar māsas Valentīnas zīmējumiem.

  12,00 Pievienot grozam
 • Grāmatas

  Es vairs nebēgu pa sapņiem

  Biogrāfisks trilleris – Holivudas filmu cienīgs skolotājas dzīves stāsts. Grāmata sniedz pārliecību, ka arī no trakākajām situācijām ir iespējams izbēgt.

  9,50 Pievienot grozam